A short bar magnet of magnetic moment m = 0.32 JT-1is placed in a uniform magnetic field of 0.15 T. If the bar is free to rotate in the plane of the field, which orientation would correspond to its (a) stable, and (b) unstable equilibrium? What is the potential energy of the magnet in each case?
Moment of the bar magnet, M= 0.32 J T-1
External magnetic field, B= 0.15 T
(a)The bar magnet is aligned along the magnetic field. This system is considered as being in stable equilibrium. Hence, the angle θ, between the bar magnet and the magnetic field is 0°.
Potential energy of the system = - MB cosθ
=-0.32 x 0.15cos0°
=4.8 x 10-2 J
(b)The bar magnet is oriented 180°to the magnetic field. Hence, it is in unstable equilibrium.
θ = 180°
Potential energy = - MBcosθ
=-0.32 x 0.15cos180°
=4.8 x 10-2 J
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 4: A short bar magnet of magnetic moment m = 0.32 JT-1is placed in a uniform magnetic field of 0.15 T. ....
Comments