A Rowland ring of mean radius 15 cm has 3500 turns of wire wound on a ferromagnetic core of relative permeability 800. What is the magnetic field B in the core for a magnetising current of 1.2 A?
Mean radius of a Rowland ring, r= 15 cm = 0.15 m
Number of turns on a ferromagnetic core, N= 3500
Relative permeability of the core material, μr=800
Magnetising current, I= 1.2 A
The magnetic field is given by the relation:
B
Where,
μ0= Permeability of free space = 4π× 10 - 7Tm A - 1
Therefore, the magnetic field in the core is 4.48 T.
NCERT questions are designed to test your understanding of the concepts and theories discussed in the chapter. Here are some tips to help you answer NCERT questions effectively:
Welcome to the NCERT Solutions for Class 12 Physics - Chapter . This page offers a step-by-step solution to the specific question from Excercise 1 , Question 24: A Rowland ring of mean radius 15 cm has 3500 turns of wire wound on a ferromagnetic core of relative....
Comments